Regulations





Regulations

Sl. No

Name

Address

1

His Excellency,

Most. Rev. Dr. K.A.William

(Management Nominee )

President

Bishops House,

Bangalore- Niligiri Road, Mysore-

2

Rev.Fr.C.Rayappa

(Management Nominee )

Vice- President

Vicar General,

Bishop’s House, Mysore

3

Prof. J. A. K. Tareen,

(UGC Nominee )

114, Gangothri Layout, II Stage, 4th Cross, Mysore 570009

4

Prof. Umanath M.K

(Government Nominee )

Regional Joint Director for Collegiate Education,

Near Maharani’s Arts College, Mysore

5

Prof.Rajashekar

(University Nominee )

DOS in Commerce,

Manasagangothri, Mysore

6

Msgr. Rev. Dr. Marie Joseph,

(Management Nominee )

Member-

St.Peter’s Church, Bogadi, Mysore

7

Rev.Fr.Vijay Kumar,

(Management Nominee )

Secretary, MDES,

St.Joseph’s Educational Institution      Complex, Jayalakshmipuram, Mysore

8

Rev.Fr.James

(Management Nominee )

Member-

Financial Administrator , Bishop’s House, Mysore

9

 

Rev. Fr. Dennis Noronha,

(Management Nominee )

Member-

Prashanth Nilaya, Bannimantap, Mysore

10

Rev. Fr. Madalai Muthu

(Management Nominee )

Principal,

St. Annes College, Murnad Road

Virajpet-571 218, South Kodagu

11

Dr. J. Alexander IAS (Retd),

(Management Nominee )

Member-

#507, Chinnmaya Mission Hospital   Road, Indira Nagar,

Bangalore-560038

12

Msgr.Rev.Fr.Leslie Moras,

(Management Nominee )

Episcopal Vicar

Mysore Diocese, Mysore

13

Dr.T.Ruth Shantha Kumari,

(Management Nominee )

Principal,

St. Philomena’s College, Mysore-15

14

Rev.Fr.Bernard Prakash

(Management Nominee )

Rector,

St. Philomena’s College, Mysore 570 015

15

Prof.Othbert Pinto

(Management Nominee )

Controller of Examinations,

St.Philomena’s College, Mysore

16

Mr. Christopher

(Management Nominee )

 Physical Director

St.Philomena’s College, Mysore

17

Prof.G.Rajalakshmi,

(Management Nominee )

Dean of science,

HOD, Dept. of Physics,

St.Philomena’s College, Mysore

 

 

ST. PHILOMENA’S COLLEGE (AUTONOMOUS) MYSORE

MEMBERS OF ACADEMIC COUNCIL

Sl. No

Name

Address

1

Prof.T.Ruth Shantha Kumari

Principal - Chairperson

2

Rev.Fr. Leslie Moras

Episcopal Vicar

3

Rev. Fr. Bernard  Prakash

Rector / Christianity

4

Deans 

All Academic Deans

5

HOD

Of all departments

6

Prof.S.Shashikanth,

(Mysore University Nominee)

Chairman, DOS in Organic Chemistry,

Manasagangothri, Mysore

7

Prof.Midithala Rani,

(Mysore University Nominee)

Department of Political Science,

Manasagangothri,Mysore

8

Prof.N.K.Lokanath,

(Mysore University Nominee)

Department of Physics,

Manasagangothri,Mysore

9

Prof. C. K. N. Raja

No. 954/8 “PALLAVI”

Dewan’s Road,Lakshmipuram, Mysore

10

Dr. Javeed Nayeem

Director

Bibi Ayesha Hospital

Bangalore-Mysore Road,

Bannimantap, Mysore

11

 

Dr. S.N. Hegde

No.2437, Near Canara Bank,

Vijayanagar II Stage,

Mysore – 570 017

 

 

12

Prof. Cletus J.M. D’Souza

DOS in Biochemistry

Manasagangothri, Mysore

13

 

Dr. Mohan Monterio

Director, Dept. of Management,

Vidya Vikas Institutions

Bannur Road,Mysore

 

COLLEGE COMMITTEES

COMMITTEE FOR REDRESSAL OF ATROCITIES AGAINST WOMEN

Sl.No.

Staff Name

Designation

1

Dr. T. Ruth Shantha Kumari

Principal

2

Ms. Rajalakshmi G. (Convenor)

Associate Professor

3

Ms. Sujatha Devi B

Associate Professor

4

Ms. Noor Mubasheer C. A.

Assistant Professor

5

Ms. Deepa

Assistant Professor

6

Ms. Mary Florence Anil

Asst Librarian

7

Ms. Hemalatha

Advocate

ANTI RAGGING COMMITTEE

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. T. Ruth Shantha Kumari

Principal

2

Mr. Sanjay Nair

Vice Principal-Academic

3

Rev.Fr.Sanjay k

Vice Principal-Admin.

4

Ms. Lizzy Cyriac

Associate Professor

5

Fr.Antony Raj

Warden, Boys' Hostel

6

Fr.Rony R K

Assistant Professor

7

Mr. Babu P.

Assistant Professor

8

Ms. Deepthi

Assistant Professor & Warden, Ladies' Hostel

ATTENDANCE COMMITTEE

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Ruth Shantha Kumari

Principal

2

Rev.Fr.Sanjay kumar

Vice Principal-Admin

3

Prof. Othbert Pinto

Controller of Examination

4

Ms. Sujatha Devi B

Associate Professor

5

Ms. Rajalakshmi G.

Associate Professor

6

Ms. Reena Francis

Assistant Professor

7

Mr. Babu P.

Assistant Professor

8

Ms.  Agnes Sylvia D`souza

Assistant Professor

9

Ms. Sukanya

Assistant Professor

10

Dr. Shiva Kumar

Assistant Professor

11

Ms. Viveka Mary

Assistant Professor

12

Ms. Lydiya vandana

Assistant Professor

13

Ms. Sowmyashree

Assistant Professor

14

Mr. John Joseph

System Admin

CALENDAR COMMITTEE

SL.NO. 

Staff Name

Designation

1

Dr. Ruth Shantha Kumari

Principal

2

Mr.Sanjay Nair

Vice Principal-Academic

3

Rev.Fr.Sanjay Kumar

Vice Principal-Admin

4

Prof. Othbert Pinto

Controller of  Examination

5

Ms.  Agnes Sylvia D`souza  (Convenor)

Associate Professor

5

 Ms. Shobhana Thomas

Associate Professor

6

Ms. Mary Punidavally

Assistant Professor

7

Mr. Prakash Arulappa

Assistant Professor

8

Ms.Deepa

Assistant Professor

COLLEGE COUNCIL

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Rev. Fr. Bernard Prakash Barnis (Convenor)

Rector/Manager

2

Dr. Ruth Shantha Kumari

Principal

3

Mr.Sanjay nair

Vice Principal(1)

4

Rev.Fr.Sanjay kumar

Vice Principal(2)

5

Mr. Ronald Prakash Cutinha 

IQAC Coordinator

6

Prof. Othbert Pinto

Controller of Examination

7

Ms. Sujatha Devi B

Associate Professor

8

Ms. Rajalakshmi G.

Associate Professor

9

Mr. Babu P.

Assistant Professor

10

Ms. Reena Francis

Assistant Professor

11

Dr.Sukanya

Assistant Professor

12

Dr.Seetha

Associate Professor

COUNSELING COMMITTEE FOR STUDENTS

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

 Ms. Shobana Thomas (Convenor)

Associate Professor

2

Ms. Reena Francis

Associate Professor

3

Ms. Gracy Benedict

Assistant Professor

4

 Ms. Deepthi

Assistant Professor

5

Ms. Supreetha

Assistant Professor

6

Mr. Jinson

Assistant Professor

7.

Fr. Anthony Raj

Warden, Boys' Hostel

8

Fr.Jinto

External member

DISCIPLINARY COMMITTEE

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Ruth Shantha Kumari

Principal

2

Mr. Sanjay Nair

Vice Principal(1)

3

Rev.Fr.Sanjay kumar

Vice Principal(2)

4

Dr. Alphonsus D'souza

Associate Professor

5

Mr. Prakash Cutinha

IQAC Coordinator

6

Ms. Syeda Farhana

Assistant Professor

7

Dr. Shyla B

Assistant Professor

8

Mr. Eleizer Vishwas

Assistant Professor

9

Mr. Chandan Samuel

Assistant Professor

10

Mr.Gokul

Assistant Professor

11

Ms. Reena Mol

Assistant Professor

DRAMATIC AND LITERARY COMMITTEE

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Mr. A.T Sadebose (Convenor)

Associate  Professor

2

Dr. Seetha R.

Associate Professor

3

Ms. Mary Punithavally

Assistant Professor

4

Dr. Sukanya M.

Assistant Professor

5

Ms. Kavya

Assistant Professor

6

Mr. William

Assistant Professor

8

Ms. Harinakshi

Assistant Professor

9

Ms. Suhan Poovaiah

Assistant Professor

GRIEVANCES REDRESSAL COMMITTEE FOR STUDENTS

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Ruth Shantha Kumari

Principal

2.

Mr. Sanjay Nair

Vice Principal(1)

3

Rev.Fr.Sanjay kumar

Vice Principal(2)

4

Dr. Alphonsus D'souza

Associate Professor

5

Ms. Celcilia D'souza

Associate Professor

      6

Ms. Uzma Bathool

Assistant Professor

7

Ms. Nazia Habeeb

Assistant Professor

8

Ms. Angeline Theresa Lobo

Assistant Professor

IQAC

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Rev. Fr. Leslie Moras

Episcopal Vicar General

2

Rev. Fr. Bernard Prakash Barnis

Rector

3

Dr. Ruth Shantha Kumari T

Principal

4

Mr. Ronald Prakash Cutinha 

IQAC Coordinator

5

Ms. Rajalakshmi G.

Associate Professor

6

Ms. Shobana Thomas

Associate Professor

7

Ms. Agnes Sylvia D`souza

Associate  Professor

8

Dr. Sukanya M.

Assistant Professor

9

Mr. Praveen Saldanaha

Assistant Professor

10

Mr. Babu P.

Assistant Professor

11

Dr. Mohan Monterio

Alumni Member

12

Mr. Dileep

Alumni Member

13

Ms. Vaishnavi Kulkarni

Assistant Professor

14

Mr. Gokul Narayan

Assistant Professor

NSS

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Mr. Chandan (NSS Oficer)

Assistant Professor

2

Ms. Vaishnavi kulkarni

Assistant Professor

3

Mr. Anjum Aliya

Assistant Professor

4

Mr. Ginson George

Assistant Professor

5

Fr. Sanjay Kumar

Assistant Professor

6

Ms. Noor Mubasheer C. A

Assistant Professor

7

Ms. Deepthi

Assistant Professor

PLACEMENT CELL

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Ms. Sujatha Devi B (Convenor)

Associate Professor

2

Ms. Harinakshi

P R O

3

Mr. Oshma Pinto

Assistant Professor

4

Ms. Gloriya Priyadarshini E.

Assistant Professor

5

Ms. Noor Mubasheer C. A.

Assistant Professor

6

Ms. Angela Benham

Assistant Professor

7

Mr. Gokul Narayan

Assistant Professor

8

Mr. Chandan Samuel

Assistant Professor

REMEDIAL/COMPETITIVE EXAMINATIONS COACHING COMMITTEE

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Prashanth D A (Convenor)

Assistant Professor

2

Ms. Moirandthem Dolly

Assistant Professor

3

Ms. Dorothy

Assistant Professor

4

Ms. Noelin Renita

Assistant Professor

5

Mr. Gokul Narayan

Assistant Professor

6

Ms. Amreen Kausar

Assistant Professor

7

Dr. Deepa

Assistant Professor

8

Ms. Gracy

Assistant Professor

 

SPORTS COMMITTEE

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Mr. Christopher (Convenor)

Physical Director

2

Mr. Anand

Assistant Professor

3

Mr. Prakash Arulappa

Assistant Professor

4

Mr. Arun

Assistant Professor

5

Mr. Bharath

Assistant Professor

6

Mr. Lokesh

Assistant Professor

7

Ms. Joyce Nalini

SDA

8

Ms. Mary Indira

PA

10

Mr. Swamy Nathan

SDA

11

Mr. Avinash Furtado

SDA

13

 Ms.Arokya Mary Suman

SDA

                                        WOMEN’S CELL

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Sukanya(Convenor)

Associate Professor

2

Ms. Kalpana Prasanna

 External

3

Ms. Lizzy Cyriac

Associate Professor

4

Ms. Oshma Pinto

Assistant Professor

5

Ms. Helen De Rozario

Assistant Professor

6

Ms. Mary Vandana

SDA

7

Ms. Irudaya Mary

 Supportive Staff

ACADEMIC CELL

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Ruth Shantha Kumari T.

Principal

2

Rev. Fr. Bernard Prakash Barnis (Convenor)

Rector/Manager

3

Mr. Othbert Pinto

Controller of Examinations

4

Ms. G. Rajalakshmi

Associate Professor

5

Ms.Shobana Thomas

Associate Professor

6

Ms.Sujatha Devi

Associate Professor

7

Ms. Cecilia N. A. D`Souza

Associate Professor

8

Ms.Reena Francis

Assistant Professor

9

Ms. Lizzy Cyriac

Associate Professor

10

Ms.Angela Benham

Assistant Professor

11

Mr. Vidyadhar Sanjay Nair

Associate Professor

12

Dr. Seetha R

Associate Professor

13

Ms. Gloriya Priyadashini E.

Assistant Professor

14

Dr. Prashanth D. A.

Assistant Professor

EXTENTION ACTIVITIES & BEST PRACTICES

SL.NO.

Staff Name

Designation

 

UG & PG- SW Depts.

 

1

Mr. Ravi Saldanha

Associate Professor

2

Mr. Vishwas

Assistant Professor

3

Ms.Syeda Farhana

Assistant Professor

4

Ms.Mary Sofia

Assistant Professor

5

Ms.Dorothy

Assistant Professor

6

Ms.Manasa

Assistant Professor

7

Ms.Renita

Assistant Professor

8

Mr.Anand

Assistant Professor

9

Ms.Gracy

Assistant Professor

RESEARCH & PUBLICATION

SL.NO.

Staff Name

Designation

1

Dr. Noor Mubasheer C. A. (Convenor)

Assistant Professor

2

Mr.Praveen Saldanha

Associate Professor

3

Ms.Reena Francis

Assistant Professor

4

msViveka Marie

Assistant Professor

5

Dr. Revana Siddaiah

Professor

6

Dr.seetha

Associate Professor